Vitamiini toksilisuse sümptomid

Vitamiinid mängivad teie tervisele võtmerolli. Nende funktsioonid ulatuvad rakkude kasvu toetamisest ja kudede tugevuse suurendamisest energia tootmiseks. Nad on teie dieedi oluline osa, sest teie keha ei saa endale piisava hulga vitamiine anda. Kuid liiga palju teatud vitamiinide saamine võib teie tervist negatiivselt mõjutada. Rasvlahustuvad vitamiinid, nagu A- ja D-vitamiinid, on üldiselt toksilisemad, kuna neid säilitatakse teie organismi kudedes. Vees lahustuvaid vitamiine ei säilitata teie kehas, kuid mõned neist – nagu C-vitamiin ja mõned B-vitamiinid – võivad põhjustada ka toksilisust.

A-vitamiin

A-vitamiin on oluline silma valguse retseptorite moodustamisel ja rakkude säilitamisel kudede pinnal kogu kehas. A-vitamiini toksilisus võib esineda mitte ainult siis, kui suu kaudu manustatakse suuri annuseid, aga ka teatud tüüpi A-vitamiini sisaldavate ravimite, näiteks isotretinoiini, kasutamisel mõõdukalt suurtes annustes naha seisundite raviks. A-vitamiini toksilisus põhjustab peavalu, lööve, jämedaid juukseid, juuste väljalangemist, naha kuivamist või koorumist ja pragunenud huuli. See suurendab ka osteoporoosi – õhukeste luude – ja võib harva põhjustada pseudotumor cerebri – suurenenud survet peas, mida iseloomustavad sellised sümptomid nagu peavalu, iiveldus ja nägemise muutused. Raseduse ajal isotretinoiini kasutamisel võivad esineda sünnidefektid ja raseduse ajal tuleks tõenäoliselt vältida mis tahes vormi A-vitamiini ülemääraseid koguseid.

D-vitamiin

D-vitamiinil on palju toimeid, sealhulgas keha kaltsiumi taseme reguleerimine, suurendades kaltsiumi imendumist soolestikust. D-vitamiini toidulisandite suurte annuste võtmine võib põhjustada toksilisust, mida nimetatakse hüpervitaminoosiks D. Selle peamine efekt on hüperkaltseemia – kõrge kaltsiumi tase. Hüperkaltseemia sümptomiteks on iiveldus, isutus, liigne urineerimine, sügelus ja nõrkus. Kõrge kaltsiumi sisaldus võib samuti põhjustada neerukive ja mõjutada vaimset funktsiooni, põhjustades närvilisust, ärevust või segadust.

C-vitamiin

Vitamiin C on vajalik kollageeni moodustamiseks, mis on naha, sidemete ja veresoonte peamine valk. See aitab ka immuunsüsteemil ja on tugev antioksüdant, mis tähendab, et see suudab neutraliseerida molekule, mida nimetatakse vabadeks radikaalideks, mis võivad rakke kahjustada ja isegi hävitada. Suured C-vitamiini annused on üldiselt ohutud, kuigi need võivad põhjustada iiveldust, kõhulahtisust või kõhukrampe.

Vitamiin B6

Vitamiin B6 mängib olulist rolli veres, nahas ja närvisüsteemi ainevahetuses. Suuremad annused vitamiin B6 toidulisandeid kuud võivad kahjustada närve kätes ja jalgades, põhjustades raskusi koordineerimisega. Samuti võib esineda iiveldus, kõrvetised, lööbed ja suurenenud tundlikkus päikese käes. Lisaks võib sünnidefektide suurenenud risk olla lastel, kelle emad võtavad raseduse esimesel kuul B6-vitamiini, kuigi see on mõnevõrra vastuoluline vastavalt toidulisandite riikliku tervishoiuameti andmetele.

Niatsiin

Vitamiin B3, rohkem tuntud kui niatsiin, aitab keha töödelda suhkruid, rasva ja muid aineid. Seda kasutatakse ka kõrge kolesterooli ja triglütseriidide – veres ringlevate rasvade, raviks. Liigne tarbimine põhjustab sageli naha punetust, soojust ja põletust, mida nimetatakse niatsiiniõheks. Natsiini kõrge sisaldus võib põhjustada ka nägemishäireid, pearinglust, liigesevalu ägeda podagra, kõhuvalu ja südamepekslemise tekke tõttu – südame peksmist raske, kiire või ebaregulaarne. Niisatsiin võib harva põhjustada maksakahjustusi, eriti kui toimeainet prolongeeritult vabastavat vormi kasutatakse. See kahjustus suurendab bilirubiini sisaldust veres, mis muudab naha ja silmavalgete kollase tooni.

Enne vitamiinipreparaatide võtmist, et minimeerida toksilisuse ohtu, pöörduge alati arsti poole. Kui te võtate vitamiinipreparaate ja täheldate mõnda toksilisuse sümptomit, lõpetage nende võtmine ja teavitage oma arsti kohe.

Millal pöörduda arsti poole