Vitamiin B-12 ja tsink tinnituse jaoks

Tinnitus on tavaline seisund, mida iseloomustab kõrvade hissing, viledamine või helin. Tinnituse, sealhulgas kõrvapõletike, valju müraga kokkupuute ja teatud ravimite väljakujundamise võib kaasa aidata mitmed tegurid. Puudub tinnituse ravimeetod, ravi hõlmab sageli kognitiivset käitumusravi, psühhoteraapia vormi, mis aitab kahjustatud isikutel nende seisundit paremini toime tulla. Tsingi ja vitamiin B-12 võivad samuti mängida rolli tinnituse ravimisel, kuigi puuduvad tõendid nende efektiivsuse kohta. Enne uute lisandite kasutamist rääkige oma arstiga.

Vitamiin B-12

Vitamiin B-12 on vees lahustuv vitamiin, millel oli oluline roll neuroloogilises funktsioonis ja punaste vereliblede moodustumisel. See võib samuti mängida rolli meditsiiniliste seisundite, sealhulgas dementsuse ja südame-veresoonkonna haiguste ennetamisel või ravimisel. Kroonilise tinnituse armee töötaja uuringu tulemused, mis avaldati 1993. aasta märtsis avaldatud “American Journal of Otolaryngology”, tuvastas seose B-vitamiini puuduse ja kuulmisfunktsiooni vahel. Autorid leidsid ka, et vitamiin B-12 täiendus on paranenud sümptomid 12-l 57-st tinnituse patsiendist. Kuid uuemas uuringus, mis ilmus 2013. aasta väljaannetes “B-ENT”, leiti, et vitamiin B-12 ei aitanud oluliselt tinnituse inimesi.

Tsink

Tsink on oluline mikroelemente, mis aitab kaitsta rakke vabade radikaalide poolt põhjustatud kahjustuste eest. See mängib ka osa haavade paranemisest, verehüübimisest ja immuunvastusest ning seda kasutatakse mõnikord paljude haigusseisundite, sealhulgas herpese, nohu ja maohaavandi ennetamiseks või ravimiseks. 2007. aastal “Ajutektori uuringutes tehtud edusammud” avaldatud uurimistulemuste ülevaates järeldatakse, et tsingil on tinnitusel kasulik mõju. Ent autorid lisavad, et neid eeliseid tuleb kinnitada suurtes kliinilistes uuringutes.

Allikad ja haldus

Erinevad toidud, mis sisaldavad mitmesugustes kogustes vitamiini B-12, sealhulgas tuunikala, piim, rikastatud hommikusöögihelbed, luid, maks ja sink. See on saadaval ka toidulisandite pillide või kapslitena. Tsink leidub mitmes toidus, sealhulgas austrid, karbid, punane liha, õllepärm ja seened. Nagu vitamiin B-12, on saadaval ka tsinki toidulisandina. Kuna tsink ja vitamiin B-12 ei ole tõestatud tinnituse ravimeetoditest, puuduvad sobiva annuse kohta juhised. Teie arst võib siiski soovitada sobivat annust.

Ohutuskaalutlused

Toidulisandite riiklik tervishoiuamet märgib, et vitamiin B-12 on vähese potentsiaalse toksilisusega. Siiski võib see olla seotud teatavate ravimitega, sealhulgas antibiootikumi klooramfenikooliga ja gastroösofageaalse reflukshaiguse raviks kasutatavate ravimitega. Tsinkilisandid võivad põhjustada kõrvaltoimeid nagu maoärritus, suurenenud higistamine, pearinglus ja peavalu. See võib mõjutada ka teisi ravimeid, sealhulgas vererõhu ravimid, antibiootikumid ja immunosupressandid. Enne vitamiin B-12 või tsinkilisandite saamist pöördu arsti poole.