Trombotsütopeenia ja vitamiin K

Trombotsüüdid või trombotsüüdid on kõige olulisemad veres vere hüübimisega seotud rakud. Trombotsüüdid aitavad vere hüübimist, töötades koos maksa tekitatud hüübimisfaktoritega. Mitu hüübimistegurit aktiveerides on vajalik K-vitamiin. Madalad trombotsüüdid ja väike K-vitamiin suurendavad veritsust.

Trombotsüüdid on suuremad rakud, mida nimetatakse megakarüotsüütideks. Trombotsüütideks on luuüdi. Trombotsüüdid sisaldavad mitmeid ühendeid, mis on hüübimiseks olulised, sealhulgas ADP, tromboksaan, prostatsükliin ja kasvufaktorid. Need ühendid paiknevad vesiikulites ja vabanevad trombotsüütide aktiveerimisel.

Trombotsüüdid ujuvad veres ümber, kuni nad esinevad veresoone seintel purunemisel, aktiveeritakse trombotsüüdid trombiini kaudu, mis on hüübimisfaktorite seeriavastane reaktsioon. Trombotsüüdid interakteeruvad kollageenkiududega, mis eksponeeritakse veresoonte seina purunemise tulemusena, kollageenkiud hõlbustavad ka trombotsüütide aktiveerimist. Tromboksaan ja ADP on ka teised faktorid, mis osalevad trombotsüütide aktiveerimisel.

Trombotsütopeenia või trombotsüütide vähesus on trombotsüütide arv vähem kui 150 000 vereliistakut mikrolitrati kohta veres. Trombotsüütide arvu vähenemise mitmed põhjused võib jagada kolmeks peamiseks rühmaks: põhjused, mis vähendavad trombotsüütide tootmist, põhjustavad trombotsüütide hävimise suurenemist ja trombotsüütide ebanormaalset jaotumist. Tiasiiddiureetikumid, alkohol ja leukeemia põhjustavad trombotsüütide arvu vähenemist. Trombotsüüdid võivad hävitada üle aktiivse immuunsüsteemi, HIV ja hepariini. Madal trombotsüütide arv võib olla tingitud trombotsüütide suurenenud sidumisest põrnas.

Rohelised lehtköögiviljad, nagu spargelkapsas ja rooskapsas, on rikas K-vitamiini allikad. Täiskasvanutel on K-vitamiini soovituslik tarbimine meestel 80 mg päevas ja naistel 65 mg päevas. K-vitamiini toodetakse ka bakterites soolestikus. K-vitamiini puudulikkus on tavaliselt tingitud soolestiku imendumisest. K-vitamiini puudus võib tuleneda antibiootikumide kasutamisest.

Trombotsüüdid

Trombotsüütide aktiveerimine

Madal trombide arv

K-vitamiin