Reide kipitustunne

Reied, mis on tuntud ka kui meralgia paresthetica, on haigusseisund, mida iseloomustab reieluu lihase välisservas kipitustunne või kvadratsep. Tingimuseks on see, kui närv, mis vastutab jalgade tundlikkuse eest, surub kokku. Tihedad teksad, rasvumine, kehakaalu suurenemine ja rasedus on sagedased süüdlased küünaruste taga.

Efektid

Meralgia parasteetika tavalisteks toimeteks on põletustunne ja kipitustunne või tuimus kvadratspealse lihase külgmises osas. Harvem võib esineda igav valu kubemes või istmikul. Meralgia paresthetica mõjutab ainult ühte jalga ja seda võib pikemaks ajaks kõndides või seistes halvendada.

Omadused

Külga reieluu naha närvi tihendamine või pigistamine on peamiselt tingitud reide kipitustunne. See sensoorne närv annab jala pinnale tunde, kuid see ei aita kaasa jala lihase töövõimele. Peale pinguliste teksade või pükste võib rasvumine ja rasedus kaasa tuua seisundi, varem tehtud operatsioonist pärit armikahjustuse, diabeedihaigest põhjustatud närvikahjustuse ja liiklusõnnetusest tingitud turvavöö.

Risk

Mõnedel inimestel on suurem risk meralgia paresteesias kui teistel. Täiendav kaal, diabeet ja rasedus on kõik ühised riskifaktorid ning 40-60 aastased inimesed on tavaliselt haigusseisundi suhtes haavatavamad. Ülekaaluline või rase võib suurendada rinna külgmise naha närvi survet. Naised, kes sageli kannavad “kõhnaid teksaseid”, on samuti kaldu kibuvitsa kipitama.

Identifitseerimine

Meralgia paresteesiumi piisav diagnoosimine sõltub eelneva arstliku ajaloo ja arstliku läbivaatuse kombinatsioonist. Arst soovib välistada teisi võimalikke tingimusi ja tellida röntgeni, elektromüograafia testi või närvijuhtivuse uuringut. Elektromüograafia ja närvijuhtimise uuringud mõlemad aitavad tuvastada närvikahjustusi.

Ennetamine / lahendus

Retsepistuse kipitus on sageli saavutatud enesehoolduse meetoditega. Kannatamad püksid ja kehakaalu alumine seisund on kaks efektiivset ravi. Tinglinguga kaasnevat valu võib täiendavalt ravida käsimüügiravimite valuvaigisteid. Harvematel juhtudel võib kirurgia aidata külgmist reieluu naha närvi lahti võtta, kuigi see võimalus on mõeldud pikaleveninud sümptomitega inimestele.