Mis vahe on herpes ja hpv?

Kahte tüüpi viirusnakkused – herpes ja inimese papilloomiviirus või HPV – võivad levida seksuaalse kontakti kaudu. Mehed ja naine võivad haigestuda herpes ja HPV-st ning võivad seda teistele inimestele edasi anda, kui nad ei kasuta nõuetekohast kaitset. Haiguste tõrje ja ennetamise punktide keskused kinnitavad, et herpes jääb alati patsientide kehadesse, kuid 90% HPV juhtudest kaotab ravi kahe aasta jooksul.

Tüübid

HPV ja herpes on mitut tüüpi. Planeeritud vanemus ütleb, et on olemas üle 100 HPV tüve ja umbes 40 tüüpi mõjutavad suguelundite piirkondi. Nendest 40 genitaale mõjutavatest HPV tüvedest peetakse nelja riski ohtu. Tüübid 6 ja 11 põhjustavad suguelundite tüüpidest meestel ja naistel ning tüübid 16 ja 18 põhjustavad emakakaela vähktõbe naistel. Herpes on olemas kaks erinevat viirust: herpes simplex viiruse tüüp 1 ja herpes simplex viirus tüüp 2. Herpes simplex viiruse tüüp 1 mõjutab suu ja herpes simplex viiruse tüüp 2 mõjutab suguelundeid. Aga kui herpes-patsiendil on kontakti suguelunditega, võib tüüp 1 herpes simplex viirus mõjutada suguelundeid ja tüüp 2 herpes simplex viirus võib mõjutada suu.

Statistika

Herpes ja HPV levimus on erinev. Haiguste tõrje ja ennetamise keskustes öeldakse, et umbes üks kuuest inimesest vanuses 14 kuni 49 on herpes-simpleksviiruse 2. tüüpi nakkus. MedlinePlus ütleb, et herpes simplex viiruse 1. tüüpi nakkused on sagedamini kui herpes simplex viiruse 2. tüüpi nakkused. HPV-iga näitavad haiguste tõrje ja ennetamise keskused, et igal aastal on umbes 20 miljonit inimest viirust ja 6 miljonit uut juhtudest.

Sümptomid

Iga sugulisel teel leviv haigus põhjustab patsientidel erinevaid sümptomeid. Haiguste tõrje ja ennetamise keskused märgivad, et enamikul HPV-ga inimestel pole sümptomeid. Kui patsiendil on sümptomid, võivad neil olla suguelundite kondüloomid, mis on suguelundite piirkonnas esinevad kopsud. Mõnedel patsientidel võib tekkida vähk, näiteks emakakaelavähk. Kõrge riskiga HPV mehed võivad saada peenise vähki. Planeeritud vanemus märgib, et haiguspuhangute ajal on herpes-põdevatel patsientidel sümptomid. Suuõõne põdevatel inimestel on külmad haavandid, mis on suu kaudu kahjustunud. Genitaalherpesega kaasnevad patsiendil anus, peenis, tupp, vulva, emakakaela või tuharad haavandid.

Ravi

Mõlema suguelundusliku haigusega patsiendid vajavad ravi. MedlinePlus ütleb, et arstid näevad ette herpese vastu viirusevastaseid ravimeid, mis on saadaval pillide kujul genitaalseks herpesekspressiooniks ja suuõõne herpes kreemide jaoks. Viirusevastased ravimid kiirendavad haavade paranemist. Mõned patsiendid võivad võtta ravimeid kogu aasta vältel, mitte haiguspuhangute ajal, et vähendada haiguspuhangute sagedust ja raskust. Planeeritud vanemus märgib, et HPV ravi hõlmab emakakaela muutuste ebanormaalsete eemaldamist, näiteks krio-kirurgiaga, kus arst külmub kudede.

Ärahoidmine

Inimesed võivad ennetada HPV ja herpese kokkutõmbumist sugu hoidudes seksuaalvahekorrast või kondoomi kasutamisest. Haiguste tõrje ja ennetamise keskustes öeldakse, et HPV jaoks on vaktsiinid kättesaadavad nelja kõrge riskiga HPV tüübi jaoks. Naised võivad saada kahevalentset inimese papilloomiviiruse rekombinantset vaktsiini HPV tüüpide 16 ja 18 jaoks või inimese HPV tüüpide 6, 11, 16 ja 18 jaoks inimese neljarattalist inimese papilloomiviiruse rekombinantset vaktsiini. Inimesed võivad saada neljavalentse inimese papilloomiviiruse rekombinantse vaktsiini. Nende vaktsineerimist saavad naised vanuses 9-26 aastat.