Mis organ toodab kolesterooli?

Inimkeha toodab igal ajal umbes 75 protsenti kolesterooli. Maks on organismis suurim siserõhk ja vastutab kolesterooli tootmise eest.

Määratlus

Kolesterool on rasvapõhine aine, mis kasutab peaaegu kõiki keharakke ja on vajalik keha korralikuks toimimiseks. See on veres lahustumatu, ringluses verd pärast kapseldamist proteiini kattekihis (kolesterooli ja proteiinkihi kombinatsiooni nimetatakse chylomikrooniks).

Allikad

Keha kasutab kahte kolesterooliallikat. Üks allikas on kalade, punase liha, linnuliha ja piimatooteid sisaldav eksogeenne või toidu kolesterool. Teatud liiki liha, nagu näiteks organi liha (nt maks, aju), on kolesterooli erakordselt kõrge. Enamikul taimsetest toitudest ei ole neil kolesterooli; teine ​​allikas on endogeenne või organismi poolt loodud. See protsess on kompleksne seeria biokeemilisi reaktsioone, mis toodavad kolesterooli, mis on vajalik keha toimimiseks.

Funktsioon

Kolesterool on oluline osa inimkehas. See moodustab osa peaaegu kõigist rakumembraanidest kehas ja mõnedes kudedes kasutatakse rohkem kolesterooli kui teised. Näiteks võib ajju funktsioneerimiseks kasutada kuni 25 protsenti organismi üldist kolesterooli. Energiat tootvad molekulid nagu koensüüm Q-10 vajavad kolesterooli ehitamist. Ilma selleta ei suuda keha toota oma rakke võimsalt piisavalt energiat.

Tootmine

Maks on keha endogeense kolesterooli tootmise keskus.

Tasemed

Maks toodab igapäevaselt umbes 1000 milligrammi kolesterooli. See on üldiselt piisav, et täita kõiki keha nõutavaid nõudmisi; vastupidi, Ameerika keskmine dieet sisaldab 200 mg kuni 325 mg kolesterooli, olenevalt soost, rassist ja asukohast.