Mis on trüpsiin ja kümotrüpsiin?

Trüpsiin ja kümotrüpsiin on kaks erinevat, kuid seotud seedeensüüme, mida toodetakse ja vabaneb kõhunääre. Mõlemad ensüümid toimivad soolestikus, et aidata lõhkuda suuri valgumolekule, mida me sööme toidu kaudu sisse. Ilma selle ensümaatilise seedimisega ei oleks võimalik koe ülesehitamiseks ja parandamiseks vajalikke aminohappeid saada. Kuna need kaks ensüümi purustavad valke, liigitatakse need proteaasidena.

Ensüümid seedimisprotsessis

Toiduainete imendumine toidust, mida me sööme, nõuab, et suured molekulid jaotuksid palju väiksemates üksustes, mis on võimelised imenduma soolestiku seest. Üks samm selles seedetrakti suunas on suurte molekulide lõhustamine ensüümide poolt. Ensüümid on spetsiaalsed keemilised molekulid, mis aitavad kiirendada või katalüüsivad keemilisi reaktsioone, mis seedeprotsessis aitavad murda suured molekulid. Trypsiin ja kümotrüpsiin on kaks sellist ensüümi.

Trüpsiin

Trypsiin aitab lagundada suuri valgumolekule, purustades valgusketid teatud kohtades. Suur valgu molekul on tegelikult väiksemate ühikute ahel, mida nimetatakse aminohapeteks, mis on omavahel seotud ja lõppevad, saades ahelaid. Sellest on 20 erinevat aminohapet, millest need valgulised ahelad on valmistatud. Erinev koht proteiinkielust, kus trüpsiin on aktiivne, on need, kellel on aminohapped lüsiin ja arginiin, kaks väiksemat aminohapet.

Chütotripisiin

Ensüümi kümotrüpsiin lõikab ka suuremat valgu ahelat, kuid erinevates kohtades, kus trüpsiin lõigatakse. Chütotripisiin muudab selle lõigatud asendites mööda proteiinide ahelat, mis sisaldavad väga suuri aminohappeid nagu fenüülalaniin, türosiin ja trüptofaan. Vastasel juhul on see väga sarnane trüpsiiniga.

Trüpsiin ja chymotrypsin in haigus

Trüpsiin ja chütotripütsiin erituvad väljaheites ja eritatavat kogust kasutatakse teatud haiguste diagnoosimiseks. Madalad trüpsiini ja kümotrüpsiini kogused väljaheites on sageli üks esimesi tsüstilise fibroosi näitajaid. Täiskasvanutel näitavad nende ensüümide madal tase pankrease haiguse, nagu pankreatiit.

Trüpsiini ja kimotrüpsiini meditsiiniline kasutamine

Mõnedel üksikistel on nende seedetrakti ensüümide tootmine puudulik, mille tagajärjeks on suutmatus toitu täielikult seedida. See võib põhjustada kõhuvalu, seedehäireid, gaasi ja alatoitumist. See seisund on ravitav trüpsiini ja kümotrüpsiini lisanditega.