Mis aitab imenduda D-vitamiini?

D-vitamiin – peamine toitaine, mis on leitud piimatoodetes, rasvastel kaladel ja rikastatud teraviljadel – mängib teie tervist. See aitab säilitada tugevaid luid ja hambaid, toetab närvi- ja lihaste funktsiooni ning suhtleb teie paratimooriaga, mis aitab säilitada teie organismi hormoonide tasakaalu. Mitmed tegurid mõjutavad D-vitamiini imendumist seedetraktis, aidates teie kehal saada juurde D-vitamiini, mida see peab toimima.

Toidurasv

Üks tegur, mis reguleerib D-vitamiini imendumist, on toidurasvade olemasolu teie seedetraktis. D-vitamiin on rasvlahustuv vitamiin ja lahustub teie seedetrakti rasvasisaldus. Kui teie keha neelab selle rasva, absorbeerib see ka lahustunud D-vitamiini. Kui teil on seedetrakti probleem, mis takistab teie võime rasvade imendumist, siis on teil ka suurem risk D-vitamiini vaeguse järele.

Maksaensüümid

Teie keha tugineb ka D-vitamiini nõuetekohase imendumise korral vajaliku maksa toimimisele ja see nõuab D-vitamiini imendumise maksaensüümide olemasolu. Teie maksas toodetud ja sekreteeritav seedetrakti ensüümid aitavad murda rasvamolekule toidus, mida sööte, purustades rasva alla rasvhapped, mida seedetrakt kergesti imendub. See seedeprotsess aitab samuti vabastada teie toidust vitamiini D, nii et see võib imenduda koos rasvhapetega. Inimesed, kellel on vähenenud maksahäire, vajavad mõnikord D-vitamiini süsti, sest nad ei pruugi võimelised imendima toiduga seotud D-vitamiini.

Absorptsiooni inhibiitorite puudumine

Mõned ühendid takistavad teie keha korralikult D-vitamiini imendumist, mistõttu nende ühendite puudumine soodustab õiget D-vitamiini imendumist. Näiteks mineraalõli kasutamine kõhukinnisuse korral võib ära hoida piisava D-vitamiini imendumise, sest see õlist absorbeerub, siis loputatakse teie kehast. Lisaks sellele takistavad mõningad kaalulangusravimid, mis on kavandatud rasvade imendumise aeglustamiseks, ka D-vitamiini imendumist, mis võib põhjustada D-vitamiini puudust.

Efektiivse imendumise mõjud

D-vitamiini imendumine on vähenenud – kas ebapiisava rasvasisalduse tõttu, rasvade imendumisvõime või ravi D-vitamiini imendumist mõjutavate ravimitega – võib ohustada tervist. Teie keha vajab D-vitamiini kaltsiumi metabolismi kontrollimiseks, seega võib D-vitamiini vaegus muuta teie organismi kaltsiumi taset. Aja jooksul võib puudus teie luudele kaotada kaltsiumi, nõrgestada ja leevendada luukoe ning suurendada osteoporoosi ohtu. Kui teil on seisund, mis mõjutab D-vitamiini imendumist, rääkige oma arstiga D-vitamiini süstimise võimaliku kasulikkuse üle, et vältida defitsiidi.