Millised on suurendatud maksa ravi?

Maks on kõhuõõne suurim elund. Kõhupiirkonnas paikneb peamiselt ülemises paremas ruudus, maks teeb üle 400 erineva protsessi, mis toetavad tervet keha. Kui haigus esineb, võib maks tõusta, seisund, mida nimetatakse hepatomegaaliaks. Lõuna-California kirurgia osakonna ülikooli andmetel on selle haigusseisundi ravi erinev ja sõltub selle põhjusest.

Maksafunktsioon

Maks toimib mitmel viisil, kuid kõige tähtsam on see, et see eemaldab verega toksilised jäätmed ja eritab neid väljaheites. Selles säilitatakse glükoosi vorm, mida kasutatakse energia tootmiseks, ja säilitab vitamiine A, D, K ja B12, samuti mineraalide rauda ja vaske. Maks toodab sapi – ainet, mida kasutatakse toidu kaudu võõraste rasvade lagunemiseks. Maks toodab vere hüübimiseks komponente, mis on verejooksu peatamiseks vajalik protsess. See tekitab bilirubiini, aine, mis on sünteesitud punavereliblede komponendi hemoglobiini lagunemisest. Browni ülikooli andmetel maksa töödeldakse ka süsivesikuid, valke ja rasvu väiksemates rakus kasutatavates komponentides.

Põhjused

Maks toimib koos teiste organitega, seega mõjutavad kehalisi organismisid mõjutavad haigused ka maksa. Suurenenud maksaga seotud haiguste hulka kuuluvad hepatiit, fruktoosi talumatus, mononukleoos, kongestiivne südamepuudulikkus, alkoholism, glükogeeni säilitamise haigus, maksavähk, leukeemia, Niemann-Pick’i haigus, sapiteede tsirroos, neuroblastoom, Reye sündroom, steatoos, sarkoidoos ja skleroseeriv kolagitis. Marylandi Meditsiinikeskuse Ülikoolile.

Märgid ja sümptomid

Suurenenud düsfunktsionaalne maks esineb naha kollasus, iiveldus, oksendamine, kahvatukollane väljaheide ja palavik. Normaalne maks on veidi peapetav rinnakorvise põhjas kõhu ülemises parempoolses osas. Marylandi ülikooli meditsiinikeskuse andmetel tundub suurenenud maks siiski suuremal määral.

Diagnoosimine

Marylandi Ülikooli meditsiinikeskuse andmetel on suurenenud maks diagnoositud kõhu röntgenograafia, ultraheliuuringu või CT-skaneerimisega, lisaks maksa funktsiooni mõõtmisele vereproovile.

Ravi

Ravi varieerub vastavalt hepatomegaalia põhjusele. Näiteks kui tsirroos on olemas, on soovitatav elustiili ja toitumise muutusi. Vältige alkoholi joomist ja söömissoola kasutamist, konsulteerige arstiga enne mis tahes tüüpi ravimi või täiskasvanu võtmist, kuna haige maks ei pruugi selliseid aineid töödelda. Leukeemiat ravitakse kemoteraapiaga. Põletike vähendamiseks põletikulisi haigusi, nagu sarkoidoos, ravitakse kortikosteroide. Üldiselt on hepatomegaalia ravi eesmärgiks pöörata tähelepanu Marylandi ülikooli meditsiinikeskuse andmetele, et vähendada patoloogiat, et vähendada maksapõletikku, seega taastada normaalne maksa suurus.