Millised on liha alternatiivide peamised toitained?

Veganid ja taimetoitlased tuginevad teatud liiki toitainete tarnimiseks liha alternatiividele, nagu oad, tofu ja faux liha. Mittetegraatorid võivad oma tervist kasuks ka, asendades liha mõne oma söögikorraga liha. Kui sööte tasakaalustatud toitu koos erinevate liha alternatiivide ja muude tervislike toitudega, saate kõik lihast saadaolevad toitained, millest on lahutatud paljudes paljudes lihatoodetes leiduv küllastunud rasv ja sool.

Valk

Valk on oluline makro toitaine ja üks peamisi toitaineid, mida tarnivad liha alternatiivid. Mõned taimsetest lihavalikutest, mis pakuvad suures koguses valku, on järgmised: sojapõhised köögiviljapõhised burgerid, pähklid, seemned, toiduvärv, tempeh, kaunviljad, joogieem, sojapiim, terad, tofu ja seitan, a.k. nisugluteen. Kuigi kunagi oli usutud, et teatud “taimseid valke” tuleb süüa samal ajal, et saada “täielikku” valku, on teadusuuringud näidanud, et see on PETA andmetel vale. Kui te võtate piimatooteid, on jogurt ja juust samuti head valguallikad.

Olulised mineraalid

Kuigi liha on suurepärane oluliste mineraalide, nagu raua, tsingi ja magneesiumi allikas, leidub neid mineraale ka rikkalikult taimeriigis ja liha alternatiivides. Mõned rauarikkad liha alternatiivid on sojaoad, kinoaa, tempeh, aeduba, mustad ubad, tempeh, veggie burgerid, päevalilleseemned, läätsed ja kikerherned. Kõrge valgusisaldusega taimtoidud nagu teraviljad, kaunviljad ja pähklid on head tsingi ja magneesiumi allikad. Kui te ei tarbi piimatooteid, võib kaltsiumi saada mandlitelt ja rikastatud soja või riisipiimast.

B-vitamiinid

B-vitamiinid on loomsetes toodetes laialdaselt olemas ning söödavate liha alternatiivide puhul on vaja neid vitamiine ka tarnida. Kui te võtate piimatooteid, ei peaks B-vitamiinide saavutamine olema probleemiks, aga kui te seda ei tee, on oluline, et te neid vitamiine võtaksite teistest taimetoitlatest allikatest. Eriti B-12 on raske looma kuningriigist välja leida. Mõningates pärmiekstraktides ja mitmesugustes rikastatud toitudes leiate B-12, kaasa arvatud kangendatud sojapiim, rikastatud hommikusöögi teraviljad ja rikastatud tekstureeritud taimne valk. Oad, herned, terveid terad ja lehtköögiviljad sisaldavad ka B-vitamiine.

Fiber

Lisaks väiksematele ebatervislikele koostisosadele nagu sool ja küllastunud rasv, on liha alternatiivid samuti lihast paremad, kuna nad pakuvad tavaliselt toiduvärve, mis on oluline toitaine nõuetekohase seedetrakti toimimiseks ja võimaluse korral südamehaiguste ja diabeedi ennetamiseks vastavalt MayoClinic.com. Oad ja muud kaunviljad on eriti kiudainesisaldusega liha alternatiivid. Kõige rohkem kiudaineid sisaldavate kaunviljade hulka kuuluvad split herned, läätsed ja lima oad. Lisaks ubadele sisaldab mõni muu kiudainerikas liha alternatiivid tempeh, hummus, mandlid, pistaatsiapähklid, pekanipähklid ja täisterataimed.