Miks on inimestel raske tooreliha süüa?

Kui tipptasemel restoranid serveerivad söögikohtadele veetavate tartarite, peavad nad õhukeseks lõigama või serveerima seda maapinda, et inimesed saaksid seda närida. Samal ajal teenivad nad tooret liha, hoiatavad ka kliente selle söömise ohu eest. Kui olete nagu enamik sööjaid, siis hoiatate hoolega ja vältige tooret liha. Teie valik võib olla seotud ohutusega seotud muredega või võite lihtsalt soovida keetatud liha rahuldavat maitset.

Anatoomia

Teravamad küünised, pikad, teravad hambad, lõualuud, mis liiguvad ainult üles ja alla ja suu suunas pea suunas, võimaldavad kiskjalastel oma saagist välja lõigata toores liha tükid. Teisest küljest on inimestel pehmed küüned, lamedad hambad ja lõuad, mis liiguvad küljelt-küljelt. Inimese hambaid ei saa luust ära lõigata ja nende küüned ei saa toores liha pisaratta. Inimhaigused on toores liha purustamisel halb, kuid see on hea kiudaineid sisaldavate toitude jahvatamiseks, nagu terad, puuviljad ja köögiviljad.

Toitumine

Kiskjalaajal on väga tugevad maos mahlad, mis on võimelised purustama valku toorest lihast ja minimeerima toores lihas sageli esinevate bakterite ja parasiitide mõju. Nende maodel on suures koguses liha ja nende sooled on palju lühemad kui inimese sooltest, lühendades aega, mil ohtlikud bakterid libestavad seedesüsteemides; vastupidi, inimese maohappeid on palju kergem. Lisaks sellele toetuvad inimesed suu ja suurte ja peensoolte süljega, mis aitavad seedimist pikema aja jooksul. Vastavalt Richard Wranghami, “Tõkestamise tulekahju: kuidas toiduvalmistamine pani meid inimesi” autoriks, hakkab toiduvalmistamine hakkab lagundama oma valku, võimaldades inimestel saada rohkem energiat ja toitumist.

Ohutus

Cooking hävitab bakterid ja parasiidid toores lihas, mis tõenäoliselt muudab teid haigeks või isegi tapab teid. Varasemad inimesed ei pruugi olla teadnud E. coli bakterite, salmonelloosi, trichinelloosi ega brutselloosi nimesid, kuid nad nägid pärast tooreliha söömist tekkinud mõjud, näiteks krambid, kõhulahtisus, verine väljaheide, palavik ja oksendamine.

Maitse

Kui see ei ole piisav, et toores liha on raske seedida ja võib sind haigeks muuta, on see ka vähem maitset kui keedetud liha. Inimesed, nagu ka teised loomad, reageerivad keedetud liha lõhnale. Vastavalt Cooking veebisaidi teemale, on tegelikult peaaegu 600 komponenti, mis moodustavad veiseliha aroomi. Kui liha kuumutatakse, kombineeritakse suhkruid ja valke ning liha pruuniks muutub ja maitse omandatakse.