Miks me vajame veefiltreid?

Vesi võib sisaldada mustust, mineraalaineid, kemikaale ja muid lisandeid, mis muudavad selle halvaks ja lõhnaks. Mõned neist saasteainetest võivad teie tervist ohustada, eriti kui need sisaldavad mikroskoopilisi organisme ja baktereid, mis võivad põhjustada tõsiseid haigusi. Vee filtreerimine võib aidata puhastada vett, eemaldada need lisandid ja muuta see joogiks ohutuks, parandades samas sageli maitset.

Sette eemaldamine

Mehhaanilisi filtreid kasutatakse lehtede ja muude prügi eemaldamiseks veest koos mustuse, niiskuse ja saviosakestega vees. Mehhaanilised filtrid võivad olla valmistatud metallist ekraanist, kangast, keraamikast või paberist. Need lisandid, mida nimetatakse settedeks, võivad põhjustada ebameeldivat maitset, kuid tavaliselt ei ohusta neid tervist. Enamik koduse vee filtreerimise üksusi kasutab vahetatavaid paberfiltreid, mis eemaldavad trahvi setetest välja.

Mineraalide vähendamine

Raud ja teised mineraalid, nagu kaltsium ja mangaan, ei ole inimeste tervisele ohtlikud, kuid need võivad põhjustada metallilise või lihtsalt ebameeldiva joogivee olemasolu. Raud või mangaan võib põhjustada rõivaste plekke, kui pesemisvesi sisaldab neid elemente, ja nad võivad ka värvi muuta portselani ja muid nõusid, mis on pestud mineraalirikas vees. Need mineraalid võivad ehitada veetorudele, neid järk-järgult ummistades ja vee rõhu vähendamiseks, mis võib põhjustada sanitaarruumide probleeme.

Patogeenide eemaldamine

Vee filtreerimine on oluline, et hoida kahjulikke baktereid ja parasiite joogiveest. Giardiaas on teatud tüüpi haigus, mis põhjustab kõhulahtisust ja kestab kuni kuus nädalat. Mikroskoopiline parasiit, mis põhjustab haigust, on Giardia intenstinalis – organism, mis võib keskkonda püsida paljude kuude jooksul. See võib olla sattunud vette, mis on saastunud loomade või inimeste väljaheitega. Teine parasiit, mis võib põhjustada sarnaseid sümptomeid, on krüptosporidium. Krüptosporidium on kloorile vastupidav ja filtritakse mehaaniliste filtritega. Need patogeenid eemaldatakse tõhusalt, suunates vett läbi filtreid, mis on loetletud mikro-, ultra- ja nanofiltritega.

Kloori alandamine

Enamik kohaliku omavalitsuse veemajandusettevõtteid kasutavad joogivee ravimiseks kloori, kuna see on odav, lihtne kasutada ja väga efektiivne paljudes vees leiduvates bakterites. See võib ka kõrvaldada mõned viirused. Kuigi see on hea desinfektsioonivahend, võib kloor muuta joogivee lõhna ja maitse ebameeldivaks ning võib ka mõnedele metallidele reageerida ohtlike ühendite moodustamiseks. Aktiveeritud süsinikfilter eemaldab kloori lõhna ja maitse veest.

Ohtliku plii eemaldamine

Allaneelamisel on plii mürgine ja see on oluline eemaldada see joogiveest. Plii satub tavaliselt joogivesi, kui see jõuab vett vanadest torutorudest või liitmikega liitmest. Seda saab veest eemaldada pöördosmoosi filtrite, destilleerimis- ja süsinikufiltrite abil, mis on spetsiaalselt ette nähtud metalli eemaldamiseks. Kui kasutate hästi vesi, soovitavad tervishoiuasutused, et plii ja muud saasteained oleksid vähemalt kord aastas hästi testitud.

Enne 1940. aastaid olid kõige tavalisemad pestitsiidid raskemetallid, mis ei lahustunud vees, kuid tänapäeval võib pestitsiidijääk joogivees tõusta, sest kaasaegsed orgaanilised pestitsiidid lahustuvad vees ja võivad kergesti sattuda veevarustusse. Aktiveeritud süsinikfiltrid võivad pestitsiidide ja lenduvate orgaaniliste ühendite eemaldada joogiveest.

Pestitsiidide ja keemiliste ainete eemaldamine