Miks ma tunnen ketogeense dieedi suhtes nõrkust?

Mayo kliiniku R.M. Wilder, M.D. arendas ketogeneense dieedi 1920. aastatel laste epilepsiahoogude raviks. Kuigi tavapäraseid ravimeid kasutatakse praegu enamuse epilepsiajuhtumite juhtimiseks, kasutatakse ketogeenset dieeti alternatiivse ravina, kui tavapäraste ravimite kavandatud toime puudub. Kuna ketogeneetiline dieet koosneb suure rasvasisaldusega toidust, võib see võtta oluliste vitamiinide ja mineraalide keha ja võib põhjustada meeleoluhäireid ja kehakaalu langust.

Ketogeneetiline dieet koosneb väga väikestest süsivesikutest, piisavas koguses valku ja rasvasisaldusega. Kuna süsivesikud on peamine veresuhkruallikas või glükoos, vähendab see toidu koostis oluliselt veresuhkru taset. Enamik organismis olevatest rakkudest ei vaja glükoosi edasiseks arenguks. Lihasrakud võivad näiteks kasutada rasva või valku. Ajurakud ei saa aga energiaallikana kasutada rasva või valku. Kui glükoosi tase on madal, lülitub see ketooni kehasse, mis on rasvade ainevahetuse kõrvalsaadus maksas. Kuna ketoonikestad on tõhus kütuseallikas, vajavad nende ainevahetust täiendavad mitokondrid või rakumootorid. Need täiendavad mitrohhondria stabiliseerivad neuroneid ja takistavad liigse ärrituse, mis võib põhjustada krampe.

Vitamiinid ja mineraalid on olulised keha kasvu, rakkude paranemise ja ainevahetuse jaoks. Peamine vitamiinide ja mineraalide allikas on köögiviljad, puuviljad ja kaunviljad. Kuna köögiviljad, puuviljad ja kaunviljad on mõõduka süsivesikute sisaldusega, võite neid süüa ainult väikestes kogustes, kui järgite ketogeenset dieeti. Ilma vitamiinide ja mineraaltoitaineteta eemaldatakse organism kiiresti vitamiinidest ja mineraalidest. See võib põhjustada väsimust ja lihaste nõrkust.

Bostoni Adara Kaalulanguse Keskuse direktor Judith Wurtmani arvates on süsivesikute rangelt piiratud aju, mis peatab neurotransmitteri serotoniini reguleerimise. See neurotransmitter mängib meeleolu reguleerimisel keskset rolli. Peamised depressioonis ette nähtud ravimid blokeerivad serotoniini transporterit, molekuli, mis transpordib serotoniini tagasi neuronidesse. See suurendab serotoniini rakuvälist taset ja paljudel juhtudel kontrollib depressiooni. Kuna ketogeenne toit piirab oluliselt süsivesikuid, võib see mõjutada aju võimet reguleerida serotoniini. See omakorda võib põhjustada depressiooni ja sellega kaasnevat nõrkuse tunnet.

Ketogeneetiline dieet ei ole mõeldud kehakaalu alandamiseks. Kuigi see piirab süsivesikuid ja valku, tarnib see kogu kehakaalu säilitamiseks vajalikke kaloreid. Mõnele inimestele, kes järgivad ketogeenset dieeti, võib olla raske saada piisavalt kaloreid, sest toiduvalik on väga piiratud. Kui keha ei saa piisavalt kaloreid, vähendab see ainevahetust, vältimaks kõigi salvestatud rasvaallikate ja glükoosikoguste ärakasutamist. Aeglane ainevahetus võib põhjustada väsimust ja nõrkust.

Ketogeenne dieet

Vitamiinide ja mineraalide puudus

Mood muutub

Mitte piisavalt kaloreid