Luupusega seotud vitamiinide ja mineraalide puudulikkus

Vitamiinipuudused kipuvad käima käsikäes paljude krooniliste haiguste ja haigusseisunditega nagu luupus. Vitamiinid ja mineraalained on olulised toitained, mida teie keha peab korralikult toimima, ilma et vitamiinide ja toitainete õige tasakaal oleksid puudulikud. Need puudused võivad põhjustada oma sümptomeid või muuta teie seisundite süsteem halvemaks. Kui teil on luupus, peaksid teie ja teie arst jälgima peamised vitamiinipuudused – D-vitamiine ja B-12-vitamiine.

Lupus

Lupus või süsteemne erütematoosne luupus on autoimmuunhaigus, kus teie keha immuunsüsteem on lühinenud. Teie immuunsüsteem on loodud võitlema võõraste kehade, nagu bakterid ja viirused, vastu ja rünnakud. Kuid luupuse ja teiste autoimmuunhaiguste korral kahjustab teie immuunsus teie kehas tervislikke rakke ja kudesid. Riiklike tervishoiuinstituutide sõnul võivad luupuse süsteemid hõlmata luupuse patsientidel esinevat liigese turset ja valu, lihasvalu, teadmata põhjusega palavikku ja lööve, mis on teada kaubamärgi liblikõielise lööbe näol.

D-vitamiin

D-vitamiin on rasvlahustuv toitaine, mis vastutab luu tervise eest ja on seotud autoimmuunhaiguste ja nende sümptomite võimaliku ennetamisega. Seda võib leida mõnest toiduallikast, nagu rikastatud piim ja lõhe, kuid seda saab teha ka siis, kui teie nahk on päikese käes ultraviolettkiirguse B kiirgusega. D-vitamiini vaegus on levinud ja seda esineb sageli luupusega patsientidel. Lupus’is avaldatud 2001. aasta uuring näitab, et enamikul luupust põdevatel patsientidel esineb D-vitamiini puudulikkus ja näib, et puudus on seotud kõrgema haiguste aktiivsusega. Uurijad väidavad, et D-vitamiini vaeguse ravimine võib vähendada sümptomeid ja haiguste aktiivsust.

Vitamiin B-12

Vitamiin B-12 on üks paljudest toitainetistest, mis moodustavad vitamiinide B-kompleksi. Vitamiin B-12 vastutab närvide ja vererakkude tervena hoidmise eest ja aitab kaasa DNA ja geneetilise materjali konstrueerimisele. See on hädavajalik aneemia ennetamiseks, mida sageli tunnevad luupuse inimesed ja mis aitab kaasa nende väsinud ja nõrkadele tundudele. Rheumatoloogia Internationali 2004 avaldatud uuringus vaadeldi reumatoidartriidi, psoriaatilise artriidi ja süsteemse erütematoosse luupusega patsientidel aneemia ja seerumi vitamiini B-12 puudulikkuse esinemissagedust ning leiti, et see oli nende haigustega põdevatel patsientidel palju suurem ning et Patsiente tuleb jälgida vitamiini B-12 puuduse suhtes.

Mineraalid ja luupus

Mineraalid, nagu vitamiinid, on olulised teie keha toimimiseks mitmel viisil. Mineraalide hulka kuuluvad kaltsium, fosfor, magneesium, kaalium, naatrium, kloriid, väävel, raud, vask, jood, tsink, mangaan, koobalt, fluoriid ja seleen. 2005. aastal avaldatud uuringus “Kliiniline reumatoloogia” uuriti luupusega patsientidel tsingi, vase, magneesiumi, mangaani ja rauda sisaldusi. Uurijad usuvad, et luupuse patsiendi taseme muutused ei pruugi haiguse põhjuseks olla algselt arvati, vaid haiguse tekkimise tagajärg.

Enamike autoimmuunhaiguste puhul on oht vitamiinipuudusesse ja teie ja teie arst peaksid neid teadma ja veendumaks, et neid regulaarselt testitakse. Teie arst saab testida oma vere tase ja kui puudus avastatakse, saab ta kehtestada täiendusplaani, et teie tase tavapärastel vahemikel püsiks. Mõned ravimid, mida te võtate luupuse raviks, näiteks kortikosteroidid nagu prednisoon, võivad mõjutada teie keha imendumist ja toitainete kasutamist, mistõttu tuleks seda teavet kohandada.

Kaalutlused