Kastmed divertikuliidi vältimiseks

Divertikulaarne – väikesed, kotisarnased kotikesed jämesooles – on divertikooloos, mis sagedamini ei sisalda sümptomeid. Kui toit, väljaheide või bakterid on divertikulist kinni, muutuvad nad põletikuliseks või nakatunud. See seisund on tuntud kui divertikuliit. Üldiselt peaks enamik divertikuliidi inimesi järgima madala kiudainesisaldusega dieeti, et soolestikud saaksid paraneda. Kuid iga inimene on ainulaadne ja mõnedel inimestel võib teatavate toitude sümptomeid halveneda, samas kui teised võivad neid toiduaineid taluda.

Vältida köögivilju

Divertikuliidi põletamise ajal vältige kõrge kiudainetega köögivilju, mille hulka kuuluvad kõik toored köögiviljad nahkade või seemnetega ja söödetud köögiviljad – spargelkapsas, rooskapsas, porgand, lillkapsas, artišokk, seller, baklazaan, mais, nahkkartul, spinat, Kapsas, tomatid ja squash. Tuleb vältida viljaliha või seemneteta taimset mahla ja siledat köögi mahla tuleks piirata 4 untsi päevas. Ka divertikuliidiga tuleks vältida ka gaasist valmistatud köögivilju, nagu kapsas, hapukapsas, paprika, brokkoli, peet, seened, sibulad, okra, lima-oad, pastinaak ja rooskapsas.

Muud toidud, mida vältida

Madala kiu sisaldusega toidus sisalduvate muude toitude hulka kuuluvad täisterad nagu terve nisu leib, terved nisust pasta ja pruun riis, toores puuviljad nahkadega, ploomimahl ja puuviljamahla mahl, kuivatatud oad, herned ja läätsed. Nimesid, seemneid ja neid sisaldavaid tooteid tuleb vältida. Ka rasvased, praetud ja suhkruvarud on piirangud. Piim ja piimatooted, mis on suured suhkru laktoosis, peaksid olema piiratud.

Divertikuliidi ennetamine

Kuigi tundub olevat vastupidine intuitiivne, on divertikuliidi ägenemise ajal piiratud kõrge kiudainega toit, mida peaksite divertikuliidi ennetamiseks kõige enam tarbima. Stanfordi ülikooli meditsiinikeskus soovitab saada 30 kuni 35 grammi kiudaineid päevas. Koos kõrge kiudainega dieediga on soovitatav kasutada piisavat vedelikku. Probiootilised toidud nagu jogurt ja miso igapäevaselt võivad olla kasulikud.

Üleminek tagasi normaalsele dieedile

Divertikuliidi sümptomiteks võivad olla äärmuslikud kõhuvalu, sageli vasakpoolses kvadrandis, samuti iiveldus, oksendamine või kõhulahtisus. Kui olete järginud põlemisprotsessi madala kiudainetega dieeti ja kõik need sümptomid lahendavad, saate aeglaselt lisada kiudaineid sisaldavad toidud, sealhulgas köögiviljad, nii kaua, kuni teie arst seda teeb. Te võite järk-järgult lisada teisi tervislikku toitu, mida te piirasite, näiteks piimatooteid ja täisteratooteid.