Kas sojapiim juua või lehmapiim põhjustab suurt kusihapet?

Uriinhape on jäätmetoime, mis moodustab geneetilise materjali, nagu DNA ja RNA, lagunemise. Uriinhape on normaalsel tasemel healoomuline. Kui ülemäärase kusihappe sisaldus tekib liigeses ja moodustab nõelakujulisi kristalle ühenduses, võib see põhjustada valulikku põletikulist artriitilist seisundit, mida tuntakse podagrina. See on tõenäoliselt suurte varba põhjaosas. Sojapiim on võimeline põhjustama leukopiinis suuremaid kusihappe tasemeid.

Puriinisisaldus

Inimkeha põhjustab puriini lagunemisel kusihapet, mis moodustavad geneetilise materjali ehitusplokid. Toiduained, mis on suured puriinides, põhjustavad tavaliselt kusihappe taset veres. Lehmapiim ja sojapiim, hoolimata nende nimede sarnasusest, pärinevad kahest väga erinevast orgaanilisest allikast, seega on nende puriini sisu üsna erinevad. Lehmapiim on puriinides väike, samas kui sojaubad sisaldavad mõõdukat kogust puriine.

Kusehapete tase

1991. aasta uuringu “The American Journal of Clinical Nutrition” andmetel leiti, et vere kusihappe sisaldus veres vähenes kolm tundi pärast piimavalkude allanemist, kuid suurenes pärast sojavalkude allanemist. See tulemus ei tähenda, et peate lõpetama sojapiima joomise, sest puriinid on oluline toitaine. Kui teil on ülemäärase kusihappe sisalduse oht, peate võib-olla piirama sojapiima. Florida Tervishoiuameti ametniku sõnul võib suures koguses soja tarbimine halvendada podagra. Kui te ei ole ohus, võib soja muljuda vaid minimaalselt.

Podagra risk

Teadlased on juba aastaid tuntud, et piimatooted suurendavad kusihappe eritumist, kuigi mehhanism pole veel täielikult mõista. 2004. aasta New England Journal of Medicine väljaandes tehtud uuring näitas, et mehed, kes sõid piimatooteid, vähendasid oma podagrahoosi. Vähese rasvasisaldusega piimatoodetel oli kõige suurem mõju. Uurijad ei uurinud soja tooteid.

Madala puriini toitumine

Kui teil on juba podagra tekkinud või kui teil on selle risk, võib arst tõenäoliselt soovitada madala puriini sisaldavat dieeti. See dieet toob kaasa piiranguid toidule suurte puriinide, näiteks liha ja mereannid. Õnneks on madala rasvasisaldusega lehmapiim proteiini allikas ja viis, kuidas vähendada podagrahoidu riski. Kui valite sojapiima, siis peaksite seda mõõdukalt jooma. Dieet on ainult üks osa kusihappe sisalduse piiramise ravist. See ei pruugi kõikidel juhtudel olla piisav.