Kaheaastaste tüüpiline lapse käitumine

Kuigi iga laps areneb mõnevõrra erineval määral, on enamus lapsi kahe vanuse järgi saavutanud teatud arengueesmärgid. Võrreldes teie kaheaastase lapse käitumist kaheaastase lapsevanemate käitumisega, millele on viidanud lapsearengu eksperdid, saate hakata aru saama, kas teie lapse areng jääb rajale. Konsulteerige oma lapse arstiga, kui arvate, et teie lapse areng jääb teatud piirkonnast maha.

Füüsiline käitumine

Laste Arengu Instituudi andmetel saavad lapsed, kes lihtsalt saavad kahte pööramist käima, lüüa, lüüa pallid ja ehitada lühikesed tornid plokkidega. Kahe ja kolme aasta vanused hakkavad uurima laiema kehalise aktiivsuse hulgast, kaasa arvatud astmete hüppamine, kolmerattaliste rataste rentimine ja suuremate tornide rajamine.

Verbaalsed oskused

Enamusel kaheaastastest sõnadest on sõna 200 või rohkem sõna. Kaks ja kolm vanust õpivad lapsed iga päev uusi sõnu. Laste arendusinstituudi andmetel kasutavad kaheaastased tavaliselt lühikesi lauseid ja võivad kasutada asesõnu “mina”, “mina” ja “sina”. Kaheaastased võivad PBSi vanemate järgi olla täiesti arusaadav hääldus. Mõni kaheaastane võib kogeda mõnda löömist tekitavat probleemi. Kaheaastased kasutavad keelt, et uurida nende ümber asuvat maailma, küsides sageli küsimusi “miks”, “mida” ja “kuidas”. Lapsed võivad selles vanuses tavaliselt järgida lihtsaid juhiseid. PBSi vanemate sõnul saavad kaheaastased tavaliselt mõista aja ja kronoloogia põhimõisteid ning kasutada selliseid sõnu nagu eile ja homme.

Sotsiaalsed vastastikmõjud

Paljud kaheaastased kogevad ettearvamatuid emotsioone, sealhulgas viha ja muid vägivaldseid emotsioone. Laste arendusinstituudi andmetel paljastavad paljud kaheaastased mehed. Selles eas lapsed võivad olla vastuolus vanemate nõudmistega või isegi anda oma tellimusi neile ümbritsevatele inimestele. Selles vanuses saavad lapsed oma näoilmeid manipuleerida, et näidata viha, õnne, kurbust ja muid emotsioone ning nad saavad mõista nende näoilmeid teistes tähenduses. Lastearengu Instituut juhib tähelepanu ka sellele, et paljud lapsed hakkavad selles vanuses huumorit tundma hakkama, sageli mängivad nendel inimestel nalja. Lapsed võivad selles vanuses näidata kleepuvaid või omandiväärtusi, mis võivad näidata hülgamist hülgamisest. Kaheaastased saavad nautida koos teiste lastega oma vanust, kuid ei tegele otseselt teiste lastega. PBSi vanemate järgi hakkavad kaheaastased mängima mitmesuguseid pretendeeritud mänge, mängivad kogemusi ja lugusid objektidega nende ümber. Lapsed võivad neid lugusid seostada nendega ümbritsetud inimestega.

Kirjaoskus

Kuigi kaheaastased ei saa veel sõnu või tähti ära tunda, võivad nad teoseid lugeda, kui nad raamatuid läbivad. Enamik kaheaastastest lapsed saavad laulda ABC-d, kuid pole veel aru saanud, et tähed kujutavad konkreetseid helisid PBSi vanemate järgi. Mõned kaheaastased võivad kirja panna püüdes kirjutada teatud tuttavad tähed, nagu näiteks esimene täht oma nime all.

Söömine ja magamine

Lastearengu Instituudi andmetel enamik kaheaastaseid lapsi ööbivad umbes 12 tundi ööpäevas ja võtavad iga päev üks või kaks tundi. Kaheaastased hakkavad sageli sööma ennast mõne sõltumatusega, joomist pigem tasside kui pudelite ja suhteliselt kergelt lusikatega.