D-vitamiini puudus ja kandidoos

D-vitamiini toetav roll immuunsüsteemis on hästi dokumenteeritud. Paljud tõsised haigusseisundid on seotud D-vitamiini puudusega, nagu 1. tüüpi diabeet, hulgiskleroos ja tuberkuloos. Kuid puuduvad tõendid selle kohta, et D-vitamiini vaegusega mõjutaks Candida-infektsioone.

D-vitamiin ja immuunsussüsteem

Vastavalt ajakirja “Toitumisühiskonna menetlused” avaldatud ülevaatele immuunrakud absorbeerivad ja töötlevad D-vitamiini, et aktiveerida antimikroobseid reaktsioone. Samuti reguleerib D-vitamiin rakke, mis toodavad antikehi, ja kontrollib T-lümfotsüütide funktsiooni. D-vitamiini puudulikkus on pidevalt seotud paljude autoimmuunhaiguste ja tõsiste bakteriaalsete infektsioonidega.

Vaginaalne ja söögitoru kandidoos

Vaginaalse kandidoosi põhjustav segu on Candida albicans. See seene esineb vähesel määral tupes, nahas, seedetraktist ja suust ilma probleeme tekitamata. Vaginaalne kandidoos on väga tavaline seisund, enamikul naistel esineb selline nakkus teatud ajahetkel. Ameerika Ühendriikide rahvuslik raamatukogu mainib, et antibiootikumid, rasedus, rasvumine ja diabeet on tingimused, mis võivad põhjustada vaginaalset nakkust. Candida sosofagiit hõlmab söögitoru infektsiooni kandidaatpärmi poolt. See seisund on tavaliselt nõrk immuunsüsteem ja võib viidata teise tõsise seisundi, primaarse infektsiooni või immuunhäire olemasolule, nagu AIDS, leukeemia, diabeet ja lümfoom. Kui te saate kemoteraapiat või olete saanud elundi siirdamist, on teil selle nakkuse tekkimise oht suurem.

Naha Candidiasis

Naha kandidoos on nahk nakatunud candida pärm. Teoreetiliselt võib iga naha osa nakatada, kuid pärm kasvab paremini sooja ja niiske ala, nagu kubemepõletik ja kaenlaalused. Seda tüüpi nakkused on eriti levinud diabeedi ja rasvumisega inimestel. Antibiootikumid võivad soodustada ka Candida infektsioonide arengut. Imikutel esinev mähkmelööve on väga levinud ka Candida infektsioonide tekkeks. Väikelapsed, mida ei hoita puhtana ja kuivana, tekitavad sageli mähe löövet. Antibiootikumide ja sagedaste väljaheidete kasutamine võib põhjustada selle seisundi halvenemist.

Ennetamine ja ravi

Kandidaasi paranemiseks on oluline isiklik hügieen. Peaksite nahka kuivama, puhastama ja võimaluse korral õhuga kokku puutuda. Kandevõimega võitlemisega võib aidata niiskust imavaid looduslikke kiude kandvate mugavate riiete kandmine. Kaalukaotus võib probleemi rasvunud inimestelt kõrvaldada. Kui teil on diabeet, võib teie veresuhkru kontrollimine ka infektsiooni parandada. Naha kandidoosi raviks võib kasutada võõrutusvastaseid ravimeid, näiteks kreeme ja pulbreid. Kreemid ja salvid toimivad hästi tupeinfektsioonidega, kuigi võib kasutada ka vaginaalseid suposiite ja tablette. Teie arst ravib kandidoosseid ösofagiiti spetsiaalsete suukaudsete või süstivate ravimitega.